- مازندران - ضیافت اشک‌ها و لبخندها از افطار تا سحر در تلویزیون

معرفی سریال‌های ماه رمضانی سیما

ضیافت اشک‌ها و لبخندها از افطار تا سحر در تلویزیون

تاریخ 05 اردیبهشت 1399 ساعت 14:36:11
منبع: واژه روز
کد خبر: 000650
ماه رمضان از راه رسیده و به رسم سال‌های اخیر شبکه‌های مختلف سیما سریال‌هایی را برای ساعات پس از افطار در نظر گرفته‌اند که 2 سریال قرار است برای لحظاتی خنده به لب‌های مخاطبان بیاورند و2 سریال دیگر هم موضوع‌هایی جدی دارند.
ضیافت اشک‌ها و لبخندها از افطار تا سحر در تلویزیون

واژه روز - علی احسانی: در این روزها که یک ویروس مرموز زیر و زبر دنیا را درنوردیده و مردم به سرگرمی‌های مجازی و غیر مجازی خود را سرگرم کرده‌اند، نشستن بر سفره ضیافت الهی طعم دیگری دارد که با سال‌های قبل به شدت متفاوت است. تلویزیون هر چند که در جدول برنامه‌های نوروزی خود در جلب مخاطب به جز یک سریال «پایتخت 6» به توفیق نرسید، اکنون برای ماه رمضان با دست پر وارد گود شده تا علاوه بر چانه‌زنی با کرونا در پروسه آموزش و هشداردهی، بینندگان روزه‌دار را با سریال‌های تازه به ساحل آرامش روحی و روانی نزدیک کند.

 از چهار سریال ماه رمضان 1399 دو سریال «زیر خاکی» و «پدر پسری» با چاشنی کمدی قرار است اوقات روزه داران را شیرین کنند و دو سریال «سرباز» و «بچه مهندس ۳» مناسبات دو طیف از جوان‌ها و نوجوان‌ها را در جامعه زیر ذره‌بین خواهند برد. 

زیرخاکی 

سازنده سریال‌های موفقی چون «پروانه» و «نفس» که به مبارزات مردمی در دهه 50 نظری متفاوت داشت در تازه‌ترین تجربه مجموعه‌سازی خود رخدادهای همان دوران را با اهرم کمدی موقعیت زیر ذره‌بین برده است. «جلیل سامان» ۳۰ مرداد پارسال تولید «زیرخاکی» را در شهرک سینمایی دفاع مقدس کلید زد. این سریال دومین همکاری سامان و نصیری‌نیا در مقام تهیه‌کننده پس از سریال «نفس» است که رمضان 1396 از شبکه سه پخش شده بود.

از لوکیشن‌های مهم این سریال می‌توان به محله باغ آذری تهران، خانه‌هایی در مرادآباد، شهرک غزالی، بیمارستان، کلانتری و پایگاه هوایی شهید لشگری مهرآباد اشاره کرد. صحنه‌هایی که در این پایگاه ضبط شده، جزء نقاط عطف داستان محسوب می‌شوند و اتفاقات مهمی در طول داستان را شکل می‌دهند.

این سریال 2 فصل دارد و ساخت فصل دوم آن با شیوع ویروس کرونا در کشور و محدودیت‌هایی که پیش آمد همزمان شد. به همین دلیل بخش‌هایی از این فصل ناتمام ماند. به ویژه بخش‌هایی که قرار بود در خارج از کشور ساخته شود. مضاف بر اینکه کارگروه مدیریت بحران کرونای خانه سینما در مسیر کنترل پروژه‌های تلویزیونی و سینمایی روز شنبه ۲۴ اسفند  مطلع شد آزمایش کرونای سومین همکارشان «ر.ش» در همین سریال «زیرخاکی» مثبت اعلام شده است. این کارگروه در نامه‌ای به «علیرضا زالی‌زاده» فرمانده ستاد مدیریت بیماری کرونا کلان‌شهر تهران برای ممانعت از ادامه روند تولید فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی این مهم را در آن مقطع اعلام کرد.

«پژمان جمشیدی» فوتبالیست سابق و هنرپیشه پرکار و همیشه در صحنه سال‌های اخیر که به نوعی در حال جایگزین شدن «مهران رجبی» است، نقش نخست این سریال را به عهده دارد. به باور این هنرپیشه، «زیر خاکی» یک مجموعه مفرح متفاوت در تلویزیون است، چرا که بیشتر کمدی‌های سینمایی و تلویزیونی معمولاً بر دیالوگ استوارند، اما در این سریال موقعیت، فضای طنز را ایجاد می‌کند.

نقش مقابل جمشیدی را «هادی حجازی‌فر» ایفا می‌کند. این بازیگر سینما که آثار سینمایی چون «ایستاده در غبار»، «ماجرای نیمروز»، «لاتاری» و «آتابای» را در کارنامه دارد، پیش از این نخستین همکاری خود با «جلیل سامان» را در سریال «نفس» رقم زد که اولین سریال تلویزیونی او نیز به حساب می‌آمد و در همکاری دوباره با سامان حضور متفاوتی را در «زیرخاکی» تجربه می‌کند. حجازی‌فر در سریال «زیرخاکی» همزمان ایفای ۲ نقش را برعهده دارد. «ژاله صامتی»، «گوهر خیراندیش»، «نادر فلاح»، «امید روحانی» و «اصغر نقی‌زاده» از دیگر بازیگران این سریال کمدی هستند.

«زیرخاکی» در ۲۳ قسمت ساخته شده و در ماه مبارک رمضان هر شب ساعت 22 از شبکه اول سیما مهمان روزه‌داران است.

بچه مهندس3

بلوغ و دوران نوجوانی حساس‌ترین مرحله شکل‌گیری بنیان روحی و روانی اشرف مخلوقات است. سازندگان سریال «بچه مهندس ۳» این پروسه مهم را در ادامه دو فصل پیشین این مجموعه دستمایه موضوعی خود قرار داده‌اند. ماجراهای «بچه‌ مهندس» به پرورشگاهی به نام «خانه خورشید» برمی‌گشت که در بستر روایی آن ماجرای سه مرحله کودکی، نوجوانی و جوانی شخصیتی به نام «جوادی» را مطرح می‌کرد.

در فصل نخست این سریال لوکیشن اصلی، پرورشگاه (خانه خورشید) بود که در بوستان ولایت قرار داشت و شهرک دفاع مقدس وخیابان‌های تهران در دهه ۸۰ نیز از لوکیشن‌های این سریال در فصل 2 بودند. فصل سوم سریال «بچه مهندس» به قلم «حسن وارسته» تیرماه 1398 و با قصه‌ای در حال و هوای دهه ۹۰ آغاز شد.

فصل نخست سریال که روی آنتن رفت با استقبال خوبی مواجه شد؛ اما فصل دوم که به دوران نوجوانی شخصیت‌های اصلی می‌پرداخت، چندان با استقبال مواجه نشد و حتی برخی خانواده‌ها نسبت به محتوای آن گلایه فراوان داشتند. اکنون در فصل سوم سازندگان سریال، دوران بزرگسالی کودکانی که در یک پرورشگاه بودند را زیر ذره‌بین برده‌اند.

تصویربرداری سریال «بچه مهندس ۳» به کارگردانی «علی غفاری» و تهیه‌کنندگی «سعید سعدی» از نیمه تیر پارسال در سازمان آب آغاز شد و پس از ۸ ماه، روز دوشنبه ۲۶ اسفندماه به پایان رسید.

 در فصل سوم و در کنار «روزبه حصاری» بازیگر نقش جوادی و شخصیت اصلی داستان، هنرپیشه های دیگری همچون «فرهاد قائمیان»، «ثریا قاسمی»، «کامران تفتی» و «اتابک نادری» نیز به عنوان بازیگران جدید این سریال حضور دارند.

همچنین «فرناز رهنما»، «شیوا خسرومهر»،  «کاوه سماک‌باشی»، «سارا شاهرودیان»، «خیام وفار کاشانی» و «حسن ولیخانی» از بازیگرانی هستند که به این پروژه اضافه شده‌اند. «سیاوش چراغی‌پور»، «عباس جمشیدی‌فر»، «سلمان فرخنده» و «کریم اکبری مبارکه» که در فصل‌های قبل این مجموعه تلویزیونی حضور داشتند در سری سوم هم ایفای نقش می‌کنند.

به گفته «سعید سعدی» تهیه‌کننده «بچه مهندس ۳» در حال حاضر ۱۵ قسمت از سریال آماده شده و نیمه دوم در حال آماده‌سازی است. این فصل از سریال در نهایت ۴۰ قسمت خواهد شد. این سریال در شب‌های رمضان ساعت 21:30 از شبکه دوم سیما در محضر دید علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

سرباز

زندگی پسران به دو بخش مهم قبل از خدمت سربازی و پس از سربازی تقسیم می‌شود. سربازی شتر سمج، چغر و بدبدنی است که پای زندگی هر پسری چمباتمه زده است. البته یک عده نازپروده از این دوران مهم زندگی هراسان هستند و تا ایام میانسالی پوشیدن لباس سربازی را به تاخیر می‌اندازند و یک عده هم با آغوش باز و ایضاً نیمه‌باز آش معروف نظام را میل می‌کنند.

سریال 50 قسمتی «سرباز» قرار است خاطرات و مخاطرات دوران سربازی را با اهرم درام به مخاطبان ارائه دهد. گروه سازنده سریال موفق «وضعیت سفید» این بار گرد هم جمع شده‌اند تا مجموعه جذاب دیگری را در کارنامه کاری خود به ثبت برسانند. تولید این سریال از زمستان سال 1396 به غلتک افتاد و پس ۱۹ ماه تصویربرداری این مجموعه عظیم در دی ماه 1398 در مشهد به پایان رسید.

این سریال حکایت سرباز وظیفه‌ای به نام «یحیی»، همسرش «یلدا» و رفقای هم خدمتی‌اش است؛ با توجه به وقوع سیل بهار 1398 در شهرهای مختلف ایران، فیلمنامه سریال «سرباز» دچار تغییرات شد. پیش از آن قرار بود شخصیت‌های سریال به فراخور قصه به مناطق زلزله‌زده سفر کنند و بخشی‌هایی از قصه در جریان کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان روایت شود. اما با توجه به وقوع سیل در شهرهای مختلف، به منظور همدردی با مردم و برای به روز شدن قصه، سکانس‌های مربوط به مناطق زلزله‌زده به مناطق سیل‌زده تغییر پیدا کرد، به همین منظور گروه برای تصویربرداری به استان خوزستان رفتند.

«سرباز» در شهرهای مختلفی چون تهران، لواسان، ساوه، قم، زاهدان، اهواز، خرمشهر، آبادان، زابل، قزوین، دماوند، پرند، مشهد و در کشور عراق در شهرهایی چون کربلا و نجف تصویربرداری شده است.  مراحل فنی آن اعم از تدوین، توسط «خشایار موحدیان» و «سعید سیاح»، صداگذاری توسط «امین شریفی» و ساخت موسیقی توسط «مسعود سخاوت دوست» همچنان ادامه دارد.

«الیکا عبدالرزاقی» بانوی بازیگر مازندرانی نقش اصلی زن سریال «سرباز» عهده‌دار است. «آرش مجیدی»، «پدرام شریفی»، «رویا تیموریان»، «نیما شعبان‌نژاد»، «سیاوش خیرابی»، «علی عامل هاشمی»، «جمال اجلالی»، «اسماعیل محرابی»، «گلوریا هاردی»، «افسانه کمالی»، «جواد خواجوی»، «فرحناز منافی ظاهر»، «کاوه آهنگر»، «مهتاب ثروتی»، «محبوبه صادقی»، «دریا بخشنده» و «مهدی مستبصری» سایر هنرپیشه‌های این مجموعه هستند.

نگارش سریال «سرباز» که توسط «حمید نعمت‌الله» و «هادی مقدم‌دوست» نگاشته شده سه سال به طول انجامیده و مقدم‌دوست کارگردانی مجموعه را پیش برده است. مقدم‌دوست پیش از کارگردانی این سریال، تجربه نویسندگی چند فیلم و سریال همچون «شعله ور»، «آرایش غلیظ»، «بی پولی»، «سر به مهر»، «هیهات»، «وضعیت سفید» و «تولدی دیگر» را بر عهده داشت.

شبکه سوم سیما هر شب بعد از افطار از ساعت 20:30 با سریال «سرباز» میزبان مخاطبان مجموعه‌های تلویزیونی است.

پدرپسری

 سازندگان سریال شبکه پنج سیما رعایت مسائل بهداشتی به منظور حفظ صحت و سلامتی دستمایه موضوعی خود قرار داده‌اند. سریال «پدر پسری» ساخته «محمدرضا حاجی‌غلامی» در ۴۰ قسمت برای پخش از شبکه ۵ سیما در ماه مبارک رمضان آماده شده است.

این سریال اقتباسی از کتاب «آخرین نشان مردی» به قلم «مهرداد صدقی» است که به شکل طنز و اپیزودیک هر قسمت آن قصه‌ای مجزا دارد.

نویسندگی این سریال گروهی انجام شده و «احسان ثقفی»، «حسین حقیقی» و «محمد پایدار» آن را انجام داده‌اند. تصویربرداری «پدر پسری» با حضور بازیگرانی چون «مهران رجبی»، «عزت‌الله مهرآوران»، «مریم سرمدی»، «افشین سنگ‌چاپ»، «محمدجواد جعفرپور»، «کتایون بختیاری»  و «یدالله شادمانی» اواخر اسفند پایان رسید. «رضا جودی» تهیه‌کننده با سابقه سیما که در کارنامه خود سریال‌های مناسبتی و پر مخاطبی چون «صاحبدلان» و «اغماء» را ثبت کرده، تهیه این مجموعه با نشاط و کمدی را به عهده دارد.

سریال کمدی «پدر پسری» هر شب ساعت 23 از شبکه پنجم سیما پخش خواهد شد.


Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
پوستر
عضویت در خبرنامه
مقاله
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi