- مازندران - بومگردی و دریا؛ دو بال صنعت گردشگری مازندران برای جهش

بومگردی و دریا؛ دو بال صنعت گردشگری مازندران برای جهش

تاریخ 16 اردیبهشت 1399 ساعت 14:18:02
منبع: واژه روز
کد خبر: 000672
توسعه بومگردی و اسکله‌های دریایی دو بال برای جهش صنعت گردشگری در مازندران به شمار می روند و برنامه ریزی برای رونق این بخش ها و رفع موانع ضروری به نظر می رسد.
بومگردی و دریا؛ دو بال صنعت گردشگری مازندران برای جهش

به گزارش واژه روز به نقل از مهر، مازندران قطب گردشگری کشور محسوب می‌شود و اگرچه درآمدش از این بخش به دلیل شیوع کرونا ویروس به مرز صفر رسیده اما بازتوانی این بخش در پساکرونا می‌تواند، پاشنه آشیلی برای خروج از مشکلات و رسیدن به توسعه همه جانبه باشد.

وجود بیش از سه هزار روستا و داشتن بیش از ۴۰۰ کیلومتر نوار ساحلی، داشتن جاذبه‌های بکر جنگلی و ییلاقی، این استان را بیش از دیگر مناطق ایران زمین، مستعد اجرای طرح‌های بومگردی و اقامتگاه‌های سنتی کرده است و تاکنون در بیش از ۱۰۰ روستای استان این طرح اجرا شده است.

ایجاد اسکله‌های تفریحی و دریایی نیز از سال گذشته برای رونق گردشگری در مازندران در دستور کار قرار گرفت و عملیاتی شدن این پروژه نیز می‌تواند حرکت مازندران به سمت توسعه در حوزه گردشگری را شتاب بخشد.
سیف اله فرزانه مدیرکل میراث فرهنگی مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به برنامه‌های عملیاتی برنامه جهش تولید، بومگردی و اسکله تفریحی را از مهمترین برنامه‌ها برای جهش تولید بیان کرد و گفت: اگر قرار است در استان مازندران، گردشگری محور توسعه باشد باید بومگردی و ایجاد اسکله‌های دریایی مورد حمایت قرار گیرد.

وی در عین حال با بیان این که فقط بومگردی و اسکله‌های دریایی نمی‌تواند چاره ساز مشکلات باشد، ادامه داد: اگرچه بخش گردشگری در سال‌های گذشته اثرگذاری خود رابه نمایش گذاشته اما هویت و ماهیت مازندران میراثی و تاریخی و صنایع دستی است و باید به این حوزه‌ها نیز توجه شود.

فرزانه با بیان این که صنایع دستی و میراث فرهنگی می‌تواند محور توسعه استان مازندران قرار گیرد، ادامه داد: در کنار بومگردی و اسکله دریایی باید به حوزه‌های میراث توجه اساسی شود.

علاوه بر این مفید غلامی راد رئیس سازمان مدیریت و برنامه و بودجه مازندران نیز اظهار داشت: شاخص‌های عمده بازار کار در سطح استان طبق آخرین آمار سال ۹۸ نشان دهنده آن است که بخش خدمات بالای ۵۰ درصدی شاغلین بخش‌های سه گانه را به خود تشکیل داده است.

وی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این که بخشی از سهم اشتغال مربوط به گردشگری است، ادامه داد: بخش گردشگری قابلیت هم افزایی در زمینه اشتغال دارد و جزو مباحثی است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

غلامی راد همچنین به ماده ۱۰۰ برنامه ششم توسعه اشاره کرد و گفت: طبق این ماده باید سند راهبردی گردشگری با استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی تهیه و برای هر طرح بزرگ پیوست میراثی، صنایع دستی و گردشگری داشته باشیم.

نبود اطلس گردشگری در مازندران

وی یادآور شد: همچنین در حوزه اقتصاد مقاوتی توسعه اقامتگاه‌های بومگردی و شناسایی اسکله‌های دریایی به عنوان دو پروژه تعریف شده و در این حوزه و برنامه‌ها، سه محور و فصل تهیه شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی مازندران یادآورشد: در حوزه میراث فرهنگی اطلس گردشگری نداریم که تهیه آن ضروری است زیرا نبود برش استانی در زمینه سرمایه گذاری گردشگری از چالش‌ها بوده و باید رفع شود.

وی با بیان اینکه برای مرمت آثار تاریخی نیازمند اعتبار بالایی هستیم خواستار بهره گیری از منابع شهرداری‌ها و تفاهم در این بخش شد و گفت: در حوزه گردشگری انسجام بین دستگاه‌ها را نیاز داریم و در کارگروه زیربنایی و اقتصادی باید به آن توجه شود.

حسن خیریان پور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران نیز با اشاره به شعار امسال مبنی بر جهش تولید گفت: برنامه‌های جهش تولید باید با تدبیر و آگاهی مناسب تدوین و تهیه تا در قالب پروژه‌های مرتبط اجرایی و عملیاتی شود.
وی کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و گردشگری را مهمترین محورهای استان بیان کرد و گفت: برای اینکه نتیجه گیری های بهتر و مناسب‌تری داشته باشیم باید به حوزه گردشگری توجه کنیم زیرا در حوزه گردشگری و صنایع دستی ظرفیت‌های بالفعل و متعدد بسیاری داریم.
خیریان پور یادآور شد: دریا و جنگل دو موهبت بزرگ استان به شمار می‌رود که هرکدام می‌تواند مصادیقی از گردشگری را به خود اختصاص دهد ودر حوزه دریا ۱۴۳ اسکله دریایی پیشنهاد شده است و می‌تواند محور گردشگری قرار گیرد زیرا اسکله‌های گردشگری و دریایی از مهمترین مصادیق گردشگری است و برش شهرستانی ایجاد اسکله‌ها نیز باید تهیه و منظور شود.

وی با بیان اینکه در حوزه جنگل جذاب ترین و بدیع ترین طبیعت را داریم، گفت: طبیعت گردی و گردشگری طبیعی باید محور کار قرار گیرد و حداکثر ظرفیت را از ان بهره گیری کنیم، علاوه براین گردشگری کشاورزی از دیگر مصادیق توسعه در استان به شمار می‌رود زیرا باغ‌ها، مزارع برنج، کیوی و مرکبات می‌تواند برای گردشگران جاذبه داشته باشد.

خیریان پور با اشاره به ۸۰۰ آب بند در استان یادآور شد: این آب بندان ها می‌تواند کارکرد چندجانبه داشته باشند که باید از ظرفیت آن بهره گیری شود.

وی با بیان اینکه تنوعی از انواع صنایع دستی را در استان داریم، گفت: بهترین و هنرمندانه‌ترین صنایع دستی در استان تولید می‌شود و باید این دست ساخته‌ها را برای مصرف داخلی و خارجی مورد استفاده قرار داده و برای صادرات و بسته بندی‌های آن برنامه ربزی کنیم.

سالانه بیش از ۷۰ میلیون مسافر - شب در مازندران اقامت می‌کنند و توسعه شاخه‌های مختلف گردشگری از جمله بومگردی، توریسم دریایی و گردشگری طبیعی می‌توانند سهم مازندران در حوزه اقتصادی و نیل به جهش تولید را ارتقا بخشد و عملیاتی شدن این پروژه نیازمند طرح‌های هدفمند و رفع موانع فراروی است.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
پوستر
عضویت در خبرنامه
مقاله
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi