- مازندران - تنوع خدمات همدلانه در دانشگاه آزاد مازندران

تنوع خدمات همدلانه در دانشگاه آزاد مازندران

تاریخ 22 اردیبهشت 1399 ساعت 14:40:35
منبع: واژه روز
کد خبر: 000690
دانشگاه آزاد اسلامی مازندران در راستای تعهد به مسئولیت‌های اجتماعی از ابتدای شیوع کرونا تا کنون به شیوه‌های مختلف خدمت‌رسانی به جامعه را در دستور کار قرار داده که آخرین نمونه این فعالیت‌ها، طرح «عید تا عید» ویژه اطعام‌دهی به خانواده‌های نیازمند و مستمندان است.
تنوع خدمات همدلانه در دانشگاه آزاد مازندران

به گزارش واژه روز، پس از شیوع ویروس کرونا در کشور اقشار مختلف مردم و نهادهای دولتی و غیر دولتی در کنار هم تلاش کردند تا بخشی از نیازهای جامعه در این شرایط بحرانی را تأمین کنند. در این بین نهادها و مجموعه‌هایی که از بودجه‌های دولتی سهمی ندارند، حضوری ارزشمند و اثرگذار داشتند که دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این مسیر فعالیتی تاثیرگذار را در حوزه‌های مختلف درمانی، تولید تجهیزات بهداشتی، آموزشی و پشتیبانی از اقشار کم‌درآمد جامعه آغاز کرد و کماکان نیز این فعالیت‌ها ادامه دارد.

 رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران با بیان این که این دانشگاه با استفاده از ظرفیت بالای نیروی دانشجویی طی 3 ماه اخیر اقدامات مهمی را برای کمک به اقشار کم‌درآمد جامعه و همچنین برطرف شدن بخشی از نیازهای بهداشتی جامعه انجام داد، اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی مازندران با ظرفیت 43 هزار دانشجو در مقاطع مختلف علوم فنی، مهندسی، انسانی، کشاورزی، پزشکی و سایر رشته‌ها فعال است که این 43 هزار دانشجو بزرگترین سرمایه دانشگاه در مازندران محسوب می‌شود.

سرمایه عظیم دانشجویی

دکتر «حسین کرمانیان» افزود: آن چه که تا امروز توسط این دانشگاه انجام شد با حضور و همراهی دانشجویان در کنار اعضای هیأت علمی و کادر مدیریتی و اجرایی واحدهای دانشگاهی ما در شهرستان‌های مختلف است. بیشترین کمک را دانشجویان انجام داده‌اند و در کنار آن‌ها نیز 3200 عضو هیأت علمی و کارمند دانشگاه نیز پای کار ایستادند تا بخشی از نیازهای جامعه را برطرف کنیم.

وی اظهار کرد: باید در نظر داشته باشیم که دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی با هزینه‌های شخصی خود تحصیل می‌کنند و این دانشگاه از منابع دولتی بهره نمی‌برد. اما در عین حال که برای تحصیل در این دانشگاه هزینه می‌نند، برای کمک به اقشار مختلف جامعه باز هم دست به جیب شده‌اند و در کنار اساتید و کارمندان جریانی بزرگ و همدلانه را رقم زده‌اند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مازندران خاطرنشان کرد: با آغاز شیوع کرونا در مازندران، دانشگاه آزاد اسلامی استان فعالیت‌های مختلف خود را آغاز کرد و به کمک جامعه شتافت. در زمینه اراه خدمات درمانی، بیمارستان دانشگاه آزاد در کتالم که وابسته به دانشکده علوم پزشکی دانشگاه آزاد تنکابن است هر روز به بیش از 100 مراجعه‌کننده مشکوک به کرونا خدمات درمانی ارائه کرد.

تهیه مایحتاج بهداشتی

کرمانیان افزود: واحدهای استان تولید مواد ضد عفونی کننده را آغاز کردند و حتی در واحد قائمشهر با تلاش اساتید دانشگاه تولید الکل از شکر انجام شد. در بسیاری از واحدهای دیگر نیز تولید مواد ضدعفونی کننده و حتی تجهیزات بهداشتی و درمانی در دستور کار قرار گرفت که خروجی‌های مناسبی هم داشت.

این مسئول دانشگاهی تصریح کرد: با این که دانشگاه آزاد اسلامی از بسیاری از ارگان‌ها طلب‌های مالی قابل توجهی دارد و شرایط اقتصادی هم در حال حاضر مساعد نیست، اما در شرایط کنونی با نگاهی همدلانه کنار همه نهادهای درگیر مدیریت و کنترل کرونا ایستاده و خدمات ارائه می‌دهد. در حال حاضر نیز با همراهی کمیته امداد امام خمینی و بسیج دانشجویی مشغول توزیع بسته‌های مواد غذایی و غذای گرم به نیازمندان در قالب رزمایش همدلی هستیم. به همین منظور طرح «عید تا عید» توسط دانشجویان جهادی این دانشگاه از ولادت امام حسن(ع) آغاز شده و تا عید سعید فطر ادامه خواهد داشت.

امکان تست کرونا با هزینه پایین

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مازندران از دستیابی پزوهشگران این دانشگاه به روشی از تست کرونا با هزینه کمتر از 100 هزار تومان برای هر شخص خبر داد و اظهار کرد: در حال حاضر تست آزاد کرونا برای هر شخص حدود 700 تا 800 هزار تومان تمام می‌شود که طبیعتا برای بسیاری از اقشار جامعه انجام آن مقدور نیست. اما پژوهشگران ما به روشی دست یافتند که با کمتر از 100 هزار تومان می‌توانند تست کرونا را انجام دهند که در صورت صدور مجوز برای انجام آزمایش حاضر به ارائه این خدمت آزماشیگاهی به جامعه هستیم.

حجت‌الاسلام اسلامی مسؤول نهاد نمایندگی رهبری دانشگاه آزاد اسلامی مازندران نیز با بیان این که خانواده دانشگاه آزاد اسلامی جامعه را هرگز فراموش نکرده و همواره پای مسئولیت‌های اجتماعی خود ایستاده است، گفت: امسال قسمت اعظمی از مردم دچار مشکلات مالی شدند و نیاز به همراهی و همدلی در اقشار مختلف جامعه بیشتر احساس شد. دانشگاه آزاد هم از ابتدا پای کار بود و تلاش کرد به تکلیف خود عمل کند. به همین منظور رئیس دانشگاه آزاد مازندران به تمام مراکز و مجموعه‌های اعلام کرد تا در این کار خیر با حداکثر توان مشارکت داشته باشند.

استمرار همدلی

وی افزود: از جامعه دانشجویی دانشگاه آزاد استان به دلیل تحقق بخشیدن به مفهوم همدلی در این شرایط دشوار سپاسگزارم. چرا که برای گسترش دامنه نیکوکاری و همدلی که مورد تأکید مقام معظم رهبری هم بود گام برداشتند.

مسئول نهاد نمایندگی رهبری دانشگاه آزاد اسلامی مازندران اظهار کرد: طرح ارزشمند «عید تا عید» نشان می‌دهد که دانشگاه آزاد اسلامی مازندران به استمرار کار خیریه و کمک به جامعه توجه ویژه‌ای دارد و نگاهی مقطعی به این اقدامات اجتماعی ندارد.

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی مازندران نیز با اشاره به پای کار آمدن دانشگاه آزاد اسلامی مازندران از نخستین روزهای شیوع کرونا گفت: یکی از شاخه‌های فعالیت این دانشگاه در تمام واحدهای زیرمجموعه استانی انجام فعالیت‌های پژوهشی، آموزشی و پزشکی بود که هنوز مورد توجه قرار دارد. واحدهای تابعه این دانشگاه بلافاصله پس از شیوع کرونا به فکر تهیه تجهیزات اولیه برای بیمارستان‌ها افتادند و تولید صدها لیتر مواد ضدعفونی کننده برای بیمارستان‌ها در روز توی مراکز این دانشگاه در استان انجام شد.

دکتر «مجتبی اسفندیاری» با اشاره به اجرای «طرح عید تا عید» اظهار کرد: از روز ولادت امام حسن مجتبی(ع) طرح «عید تا عید» توسط این دانشگاه و با همکاری کمیته امداد امام و بسیج دانشجویی دانشگاه آغاز شد که در این طرح هر روز 400 تا 500 بسته غذایی تهیه و با کمک بهزیستی توزیع می‌شود.

وی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی مازندران تمام توان خود را به کار گرفت تا در طرح کمک مؤمنانه حضوری پراثر داشته باشد. صدها خانواده‌ نیازمند شناسایی شده‌اند و کمک‌ها بین این خانواده‌ها در حال توزیع است.

فعالیت‌های نوآورانه

رئیس دبیرخانه هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی مازندران نیز با اشاره به انجام برخی فعالیت‌های نوآورانه در این مرکز گفت: از ابتدای شیوع کرونا نخستین مجموعه‌ای که برای آموزش شیوه‌های رعایت بهداشت در مقابله با کرونا در این استان فیلم آموزشی تهیه کرد دانشگاه آزاد اسلامی مازندران بود که فیلم توسط یکی از پزشکان متخصص عضو هیأت علمی دانشگاه تهیه شد و در اختیار استانداری قرار گرفت.

دکتر «محمد صالحی» افزود: علاوه بر تولید مواد ضدعفونی کننده و الکل و برخی مایحتاج اولیه در دانشگاه‌های آزاد استان، تولید ونتیلاتور به عنوان یکی از دستگاه‌های مهم مورد نیاز بیمارستانی در درمان افراد مبتلا به کرونا با حمایت از شرکت‌‌های دانش‌بنیان و واحد رشد دانشگاه انجام شد که کار ثبت آن انجام شده و اگر به تولید انبوه برسد برای صادرات این دستگاه‌ها نیز اقدام خواهد شد.

وی اظهار کرد: یکی از کارهای مهم دیگر که در دانشگاه آزاد استان انجام شد، تولید باکس ضدعفونی کننده در مرکز رشد است که برای این دستگاه نیز امکان تولید انبوه وجود دارد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی مازندران تمام این فعالیت‌ها را در کنار توجه به مسائل آموزشی انجام داد و در تمام این مدت از آموزش دانشجویان غافل نماند. هیچ دانشگاهی از نظر شیوه آموزشی مجازی نمی‌تواند در حال حاضر با دانشگاه آزاد اسلامی برابری کند. از اول اسفند و پیش از این که تصمیمات کشوری برای برگزاری کلاس‌های مجازی اتخاذ شود، کلاس‌های آنلاین دانشجویان به صورت کاملا منظم برگزار می‌شود.

رئیس کمیته امداد امام خمینی شهرستان ساری هم ضمن قدردانی از برنامه‌ریزی و همکاری دانشگاه آزاد اسلامی مازندران گفت: ورود و پیگیری دانشجویان و مسئولان دانشگاه آزاد مازندران به رزمایش کمک مؤمنانه ستودنی است.

«سید رضا ساداتی» افزود: نیکوکاران این دانشگاه در طرح اطعام مهدوی و تهیه و توزیع غذای گرم بسیار خوب عمل کردند و با طرح «عید تا عید» نیز اثبات کردند که نگاهی طولانی‌مدت به فعالیت‌های خیرخواهانه دارند.

وی اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی پیش از این نیز برای کمک به سیل‌زدگان مناطق مختلف استان همکاری کرده بود و این بار نیز اثبات کرد که همواره برای انجام امور خیریه و کمک به مستضعفان و نیازمندان جامعه همراه است.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی مازندران هم با بیان این که فعالیت‌های نیکوکارانه و کمک به اقشار نیازمند جامعه از اولویت‌های اعضای بسیج دانشجویی محسوب می‌شود، گفت: بسیج دانشجویی در دوره‌های مختلف با برگزاری اردوهای جهادی تلاش کرده که بخشی از نیازهای اقشار ضعیف جامعه را برطرف کند.

کاظمیان افزود: در کنار انجام رزمایش همدلی و کمک مؤمنانه تصمیم گرفتیم که کار جدید انجام دهیم. به همین منظور تصمیم گرفته شد که از اول ماه رمضان هر شب هزار وعده افطاری بین خانواده‌های نیازمند شهرستان ساری توزیع شود.

 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
پوستر
عضویت در خبرنامه
مقاله
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi