- مازندران - خانواده ایرانی عروسک‌های «آمن» در گالری هنر بابل

خانواده ایرانی عروسک‌های «آمن» در گالری هنر بابل

تاریخ 27 بهمن 1398 ساعت 17:51:41
منبع: واژه روز
کد خبر: 000396
نمایشگاه عروسک‌های آمِن پایان این هفته با آثار جدیدی از عروسک‌ساز خلاق مازندرانی در بابل برگزار می‌شود.
خانواده ایرانی عروسک‌های «آمن» در گالری هنر بابل

به گزارش واژه روز، گالری هنر بابل قرار است از در 3 روز پایانی این هفته نمایشگاهی از عروسک‌های دست‌ساز «آمن» برگزار کند که در آن عروسک‌هایی از مجموعه جدید بانوی هنرمند اهل بابل به نمایش در می‌آید و عرضه می‌شود.

«آمنه حبیب‌پوریان» در جدیدترین نمایشگاه خود قرار است عروسک‌هایی از مجموعه «آیین خانواده ایرانی» را عرضه کند که با نگاهی به پوشش‌های سنتی اقوام مختلف ایران تولید شده‌اند.

«آمنه حبیب‌پوریان» هنرمند عروسک‌ساز اهل بابل نزدیک به 10 سال است که به کار ساخت عروسک روی آورده و از 6 سال پیش نمایشگاه‌های سالانه عروسک‌های خود را برگزار می‌کند. وی در گفت‌وگو با واژه اظهار کرد: عروسک‌های من ساخته ذهن خودم هستند و از جایی کپی نمی‌کنم. عروسک‌هایی مدرن-سنتی که از کامواها و انواع پارچه تولید می‌شود. تقریبا شبیه به عروسک‌هایی که مادربزرگ‌ها می‌ساختند و جای دوخت‌شان هم روی پارچه مشخص بود. سعی کردم با استفاده از همان تکنیک ساده عروسک‌های ساده و مهربانی برای کودکان و حتی بزرگسالان درست کنم.

این هنرمند عروسک‌ساز با بیان این که همه عروسک‌های من خندان هستند و ناراحتی در چهره‌شان دیده نمی‌شود، اظهار کرد: در نقاشی‌هایم از ایده‌های نقاشی کودکان هم استفاده می‌کنم. پارچه‌های سنتی و مدرن هم در تولید عروسک‌ها به کار می‌برم.

حبیب‌پوریان افزود: در مناسبت‌های مختلف عروسک‌های مرتبط را می‌سازم. شخصیت‌های داستانی و اسطوره‌ای هم در عروسک‌های من جایگاه ویژه‌ای دارند. به ویژه عمونوروز و حاجی فیروز که در عروسک‌های این روزهای من به خاطر نزدیک بودن به نوروز بیشتر دیده می‌شوند. سعی می‌کنم سنت‌های قدیمی را در عروسک‌های خودم به کار بگیرم. جنس همه عروسک‌های من پارچه‌ای و کاموایی است. اما برای تزیین از هر چیزی که بازیافتی است استفاده می‌کنم.

وی افزود: سال 92 یک سری از عروسک‌هایم به فرانسه فرستاده شد. در قائمشهر، حوزه هنری ساری، بابل و آمل نیز چند نمایشگاه برگزار کردم.

حبیب‌پوریان درباره انتخاب نام «آمن» برای عروسک‌هایش گفت: هدفم برندسازی در تولید عروسک‌ها بود و توانستم این کار را انجام دهم. برای همین از ابتدای نام کوچکم استفاده کردم. در واقع «آمن» برای من نماد کودک درون است. در عروسک‌های من کودک درونم را می‌توان یافت.

این هنرمند عروسک‌ساز خاطرنشان کرد: همه عروسک‌های من مفهومی هستند. برای همین تصمیم گرفتم نخستین کتاب عروسک‌های آمن را نیز منتشر کنم که حدود 3 سال پیش منتشر شد. این کتاب، داستانِ 8 عروسک من است. هر کدام از این عروسک‌ها داستان زندگی خودشان را دارند. کار تصویرسازی این کتاب 13 صفحه‌ای را خودم انجام دادم و «فرشته نیک‌روی» بر اساس داستان هر کدام از عروسک‌ها شعر سرود. مثلا عروسکی که برای شب یلدا ساخته شده داستانی مرتبط با همین شب دارد. یا عروسک حاجی فیروز و عمو نوروز و سایر عروسک‌ها.

این عروسک‌ساز مازندرانی با اشاره به استقبال مخاطبان رده‌های سنی مختلف از عروسک‌های آمن خاطرنشان کرد: فکر می‌کنم دلیل استقبال کودکان و نوجوانان از این عروسک‌ها همین است که از کودک درونم برای تولید عروسک‌ها کمک می‌گیرم و با حس و حال آن‌ها را می‌سازم. برای همین مخاطبان من از همه سنین هستند. حتی مادربزرگ‌ها هم از من عروسک می‌خرد. می‌گویند این عروسک‌ها ما را یاد کودکی‌‌مان می‌اندازد.

حبیب‌پوریان درباره میزان موفقیت عروسک‌هایش در رقابت با عروسک‌های وارداتی گفت: به نظرم نسبت به میزان تولیدم موفق بودم. کودکان ارتباط صمیمانه‌ای با این عروسک‌ها می‌گیرند. حتی پیش آمده که چند ماه بعد از خریداری عروسک وقتی من را می‌بینند از عروسک‌های‌شان می‌گویند.

وی خاطرنشان کرد: به خاطر احساسی که در تولید عروسک‌ها دارم فکر می‌کنم عروسک‌های من زنده‌تر از عروسک‌های بازاری هستند. عروسک‌های آمن جزیی از خانواده من هستند و با آن‌ها احساسی برخورد می‌کنم. معتقدم وقتی کودک به عروسک دست می‌زند این حس را دریافت می‌کند.

این عروسک‌ساز اهل بابل خاطرنشان کرد: یکی از کارهایی که روی عروسک‌هایم کردم استفاده از پوشش اقوام ایرانی است. مثلا عروسکی که لباس مازندرانی دارد. یکی از ایده‌های من در ساخت عروسک این است که عروسک‌های تکراری نسازم. برای همین فکر می‌کنم استفاده از آداب و رسوم و فرهنگ بومی می‌تواند کمک زیادی به این تنوع‌گرایی در تولید کند.
نمایشگاه عروسک‌های «آیین خانواده ایرانی» چهارشنبه 30 بهمن گشایش می‌یابد و تا جمعه دوم اسفند هر روز از ساعت 17 تا 20 در گالری هنر بابل پذیرای علاقه‌مندان است.

گالری هنر بابل در خیابان دکتر شریعتی، انتهای معلم4 واقع شده است.

 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
عضویت در خبرنامه
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi