- مازندران - سینمای ایران در چشم آلمانی‌ها

سینمای ایران در چشم آلمانی‌ها

تاریخ 24 خرداد 1399 ساعت 13:50:26
منبع: واژه روز
کد خبر: 000724
وب‌سایت یک جشنواره هنری در برلین از ۲۳ خرداد، ۱۱ فیلم از تاریخ سینمای ایران را به صورت آنلاین پخش می‌کند و نگاهی دارد به فرهنگ‌ و جامعه ایران. فیلم‌های این مجموعه به صورت آنلاین برای همگان در دسترس است.
سینمای ایران در چشم آلمانی‌ها

به گزارش وازه روز، به نقل از دویچه وله، هرچند دنیای فرهنگ و هنر هنوز در سایه پاندمی کرونا به سر می‌برد، اما مسئولان جشنواره برلین تصمیم دارند با ارائه یک مجموعه فیلم از تاریخ ۵۰ سال گذشته سینمای ایران، تصویری از جامعه‌ ایران و نیز مبارزات سیاسی و فرهنگی ایرانیان برای رسیدن به آزادی‌های فردی و اجتماعی ارائه کنند.

«جشنواره برلین» یکی از مراکز فرهنگی پرکار برلین است که در طول سال، علاوه بر اکران فیلم و اجرای نمایش و موسیقی و برگزاری نمایشگاه نقاشی، برنامه‌های جامعی برای معرفی فرهنگ و هنر کشورهای گوناگون برگزار می‌کند.

مجموعه فیلم‌هایی که با هماهنگی و مدیریت افسون مشیری، تهیه کننده آلمانی-ایرانی گردآوری شده تحولات اجتماعی و سیاسی ایران در پنج دهه گذشته را به تصویر می‌کشد و برای دوستداران ایرانی فرهنگ و هنر، فرصت کمیابی است برای آشنایی بیشتر با جامعه ایران.

برنامه جشنواره برلین که «ده روز با سینمای ایران» نام دارد به دو بخش تقسیم می‌شود؛ بخش نخست بر فیلم‌های بلند سینمایی تمرکز دارد که تصویری از زندگی روزمره ایران و تلاش مردم برای غلبه بر مشکلات کوچک و بزرگ زندگی را ارائه می‌دهد.

فیلم‌های این بخش از ۵۰ سال گذشته تاریخ سینمای ایران دشواری‌های زندگی روزمره ایرانیان در چند دهه را شرح می‌دهد: دوره قبل از انقلاب‌، دهه جنگ ایران و عراق و پس از آن؛ تلاش یک جامعه برای زندگی بهتر و توانمند سازی خود.

فیلم‌های بلند این جشنواره عبارتند از:

یک اتفاق ساده- اولین فیلم بلند سهراب شهید ثالث

بانوی اردیبهشت- ساخته رخشان بنی‌اعتماد

روزی که زن شدم- مرضیه مشکینی

هشتی تهران- کاری از فیلمساز برلینی دانیل کاتر

فریاد رو به باد- کاری از سیاوش جمالی و عطا مهرداد

تمارض- فیلمی به نویسندگی و کارگردانی عبد آبست

هجوم- ساخته شهرام مکری

بخش دوم با عنوان “جنگ یا پرواز” که بخش فیلم‌ کوتاه است آثار فیلمسازان جوان با موضوعاتی مانند فرار یا نبرد برای رسیدن به آنچه می‌خواهند را بررسی می‌کند و نگاهی دارد به تحولات سریع شرایط زندگی در ایران، به ویژه در سال‌های اخیر و در سایه مشکلاتی که تحریم‌های ایران برای آنها به همراه آورده است.

فیلم‌های کوتاه این جشنواره عبارتند از:

فالگوش- محمدرضا فرزاد

کشتارگاه- ساخته بهزاد آزادی

حیوان- برادران دوقلوی بهام و بهرام آرک

تنازع- مسعود حاتمی

تمام فیلم های این مجموعه به زبان اصلی خود با زیر نویس انگلیسی از ۲۳ خرداد (دوازدهم ژوئن) ساعت ۲ بعد از ظهر تا اول تیر (۲۱ ژوئن) ساعت ۱۳:۵۹ دقیقه به صورت رایگان (غیر از دو مورد) در وب‌سایت فرهنگی “جشنواره برلین” در دسترس هستند.
همراه این مجموعه نشست‌هایی با حضور فیلمسازان و صاحب‌نظران برگزار می‌شود که به موضوعاتی از قبیل تابوهای اجتماعی در ایران می‌پردازد که نتیجه آنها خودسانسوری و استانداردهای دوگانه جامعه ایران است.

رخشان بنی‌اعتماد، (کارگردان فیلم از تهران) بهرام بیضایی (کارگردان فیلم و تئاتر و استاد دانشگاه، از استنفورد آمریکا)، وی‌وین کریستین بوخ‌هورن (هماهنگ‌کننده و پژوهشگر از برلین)، رضا حائری (کارگردان فیلم از تهران)، دانیل کوتر (فیلمساز و کارگردان تئاتر و موسیقی از برلین) و افسون مشیری (مجری و تهیه کننده فیلم ، برلین / تهران) در این گفت و گوها به زبان انگلیسی شرکت خواهند داشت.

 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
پوستر
عضویت در خبرنامه
یادداشت
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi