- مازندران - مراسم گرامیداشت ثبت جهانی فرح آباد ساری برگزار شد

مراسم گرامیداشت ثبت جهانی فرح آباد ساری برگزار شد

تاریخ 03 دی 1401 ساعت 10:16:20
منبع: واژه‌روز
کد خبر: 002320
مدیر پایگاه میراث فرهنگی فرح آباد از برگزاری مراسم شب یلدا با حضور دانش آموزان مدرسه ابتدایی این شهر خبر داد.
مراسم گرامیداشت ثبت جهانی فرح آباد ساری برگزار شد

به گزارش واژه‌روز و به‌ نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران، محمد آرمان ارشادی در جشن گرامیداشت ثبت جهانی شب یلدا (چله شو) با اشاره به اینکه شهر تاریخی فرح‌آباد در زمان شاه عباس صفوی بنا شد، اظهارداشت: مجموعه تاریخی فرح‌آباد یکی از مهمترین و بزرگترین آثار صفوی شمال کشور است که در زمان آبادانی شباهت زیادی با میدان نقش جهان اصفهان داشت، این مجموعه در حال حاضر شامل مسجد-مدرسه، بقایای حمام صفوی، پل و بقایای کاخ جهان نماست که سالانه میزبان تعداد بسیاری از گردشگران داخلی و خارجیست.

وی تصریح کرد: شهر تاریخی فرح آباد در سال ۱۳۵۵ خورشیدی  به شماره ۱۳۷۶ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و هم اکنون به عنوان پایگاه میراث فرهنگی در سطح ملی در حال فعالیت است.

ارشادی در ادامه با اشاره به ثبت جهانی یلدا بعنوان میراث ناملموس، افزود: تا کنون ۲۱ اثر معنوی کشور عزیزمان ایران در فهرست آثار جهانی به ثبت رسیده که در شناساندن فرهنگ ایرانی به گردشگران داخلی و خارجی بسیار موثر است، همچنین ثبت میراث ناملموس و معنوی در سطح ملی و جهانی؛ یکی از بهترین شیوه ها برای حفظ و احیاء دوباره آیین های سنتی و جذب گردشگران است.

ارشادی خاطرنشان کرد: همراه با این مراسم مسابقه نقاشی با موضوع یلدا و با هدف معرفی بیشتر شب چله و ثبت آن در فهرست میراث جهانی برای پایه های چهارم، پنجم و ششم برگزار گردید که از ۶۰ اثر ارائه شده، به ۶ اثر منتخب جوایزی اهداء شد.

مدیر این مجموعه تاریخی خاطر نشان کرد: در حین بازدید مدیر، معلمین و دیگر مسئولین مدرسه شهید عقیلی فرح آباد به همراه دانش آموزان از این مجموعه تاریخی برنامه های زیر اجرا شد:

معرفی پایگاه میراث فرهنگی فرح آباد و توضیحاتی در خصوص ثبت جهانی یلدا

برگزاری مسابقه نقاشی با موضوع یلدا

اجرای سرود و دف نوازی

اجرای دکلمه و شعر خوانی به زبان محلی در وصف یلدا

داوری و اهدای لوح تقدیر و جوایز به نفرات برتر مسابقه نقاشی که به مناسبت گرامیداشت ثبت طولانترین شب سال "یلدا/ چله"در فهرست میراث جهانی برگزار گردی

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
عضویت در خبرنامه
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi
سامانه جامع رسانه ها