- مازندران - ابوالحسن خوشرو، خواننده ای که همچنان جایگاه ویژه‌ای در دل مردم دارد

معرفی هنرمندان مازندرانی4:

ابوالحسن خوشرو، خواننده ای که همچنان جایگاه ویژه‌ای در دل مردم دارد

تاریخ 01 آبان 1401 ساعت 14:25:41
منبع: واژه‌روز
کد خبر: 002162
ابوالحسن خوشرو، خواننده و نوازنده‌ی مازندرانی که آلبوم های زیادی ساخته و در جشنواره‌های داخلی و بین‌المللی شرکت داشته است. خوشرو همچنین با هنرمندان مازندرانی زیادی نیز همکاری داشته است.
ابوالحسن خوشرو، خواننده ای که همچنان جایگاه ویژه‌ای در دل مردم دارد

معنوی/ واژه‌روز، ابوالحسن خوشرو در۱۴ دی ۱۳۲۵ در روستای سیاهرودکلا (ساروکلا) قائم‌شهر، استان مازندران متولد شد. ایشان موسیقی را با آموختن ساز «لـَلِه‌وا» آغاز کرد و سپس برای آموختن شیوه آکادمیک موسیقی وارد هنرستان موسیقی تهران شد.

او در سال ۱۳۳۹ به همراه برادرانش فرج‌الله (سنتور) و عبدالله (کمانچه) و همچنین احمد محسن‌پور(ویلن) کار گروهی موسیقی را آغاز کرد و از سال ۱۳۴۵ به همکاری با رادیو مازندران پرداخت.همچنین در سال ۱۳۵۰ گروه موسیقی روجا (ستاره صبح) را تشکیل داد و با این گروه کنسرت‌های متعددی در ایران و خارج از کشور برگزار کرد.

ابوالحسن خوشرو، نوازنده‌ی سازهای بادی چون فلوت و للـه و سازهای کوبه‌ای مانند تنبک و نقاره بوده است. او از خوانندگان مطرح مازندران بود که در آلبوم‌های «افتاب ته»، «اساره سو» و «شوار» از آثار گروه شواش یکی از خوانندگان بوده است.

خوشرو با شرکت درجشنواره‌های «آیینه و آواز»، «حماسی و نواحی» کرمان و جشنواره‌های بین‌المللی نظیر «موتستر» آلمان موفق به ، نوازنده‌ی سازهای بادی چون فلوت و للـه و سازهای کوبه‌ای مانند تنبک و نقاره بوده است. او از خوانندگان مطرح مازندران است که در آلبوم‌های «افتاب ته»، «اساره سو» و «شوار» از آثار گروه شواش یکی از خوانندگان بوده است.

آلبوم‌هایی که با گروه امیر پازواری اجرا کرد: «نرگیس جار»، «هژبر خوانی»، «چٌم» و «تش سما» که خوانندگی نیمی از قطعاتِ «تش سما» را محمود شریفی به عهده داشت.

«رونما» اثر گروه دمساز و «شاباجی» اثر گروه موسیقی خوشرو نیز با صدای او است.

در آلبوم‌های «طالبا» و «موسیقی آیینی و حماسی» به گردآوری نصری اشرفی و نبی احمدی به عنوان خواننده حضور داشته و در آلبوم «نواها و سرودهای محلی مازندران» اثر شنیداری محمدرضا درویشی از صدای او و نورا... علیزاده استفاده شده است. کسب عنوان‌های بسیاری در آهنگسازی، نوازندگی و خوانندگی شد.

در دی‌ماه ۱۳۹۷ بزرگداشتی برای خوشرو در قائم‌شهر برگزار شد و در سال ۱۳۹۶ بر سردرِ خانهٔ ابوالحسن خوشرو به عنوان یکی از چهره‌های ماندگار، شاخص و تأثیرگذار،«کاشی ماندگار» توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  نصب شد.

استاد ابوالحسن خوشرو، خواننده و نوازنده پیشکسوت موسیقی مازندرانی اسفند ۱۰ سال ۱۳۹۸ پس از تحمل یک دوره ۲ ساله بیماری در سن ۷۳ سالگی دار فانی را وداع گفت.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
پوستر
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi
سامانه جامع رسانه ها