- مازندران - طراحی سامانه‌ هوشمند تشخیص فرش اصیل دستباف ایرانی

طراحی سامانه‌ هوشمند تشخیص فرش اصیل دستباف ایرانی

تاریخ 08 مرداد 1399 ساعت 10:25:46
منبع: ایسنا
کد خبر: 000909
محققان دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای اولین بار در جهان سامانه هوشمندی را طراحی کردند که با شناسایی، ثبت و تایید اصالت فرش دستباف به این هنر ملی و میراث فرهنگی ارج نهاده و از آن محافظت می کند.
طراحی سامانه‌ هوشمند  تشخیص فرش اصیل دستباف ایرانی

به گزارش واژه روز به نقل از ایسنا، «امیرحسین روشن ضمیر»، دانش آموخته کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات و هوش مصنوعی دانشکده مهندسی کامپیوتر و بنیان گذار و مدیرعامل یک استارتاپ گفت: هدف ما در این تیم، به‌کارگرفتن فناوری‌های دیجیتال به منظور شناسایی، حفظ و تقویت اصالت فرش دستباف ایران است. 

وی افزود: متاسفانه امروزه کپی برداری از طرح‌های فرش دستباف ایران در کشورهایی مانند پاکستان، هند، نپال و حتی چین و همین‌طور تقلب در مورد اصالت و کیفیت آن به این هنر دیرپا و ارزشمند لطمه جدی وارد کرده است.

وی ادامه داد: از این رو بکارگیری فناوری‌های دیجیتال از جمله اینترنت اشیاء، بلاکچین و پردازش تصویر کاربرد ویژه و جذابی در مورد فرش دستباف ایرانی می‌تواند داشته باشد که توسط استارتاپ ما در حال طراحی و پیاده‌سازی است. 

به گفته وی، طراحی نوآورانه برای یکپارچه سازی این فناوری‌ها بگونه‌ای است که مانع انجام تقلب در مورد محل تولید فرش می‌شود و از طرف دیگر فرش اصالت دار و تاریخچه دار را از سایر فرش‌ها متمایز می‌کند. 

 

وی افزود:  بیش از ۳۰ محقق، متخصص، کارشناس داخلی و خارجی در این پروژه نوآورانه و ملی مشارکت می‌کنند.

 

وی تاکید کرد: هدف از این اختراع اصالت بخشیدن به فرش دستباف ایرانی و تشخیص فرش‌های تقلبی است، به این صورت که اینترنت اشیاء مبدا تولید فرش را شناسایی کرده و بهمراه روایتی از بافت آن ذخیره و در دفتر کل الکترونیکی ثبت می‌کند.

 

روشن ضمیر ادامه داد: سپس پردازش تصویر الگوی بافته شده فرش را با استفاده از هوش مصنوعی و محاسبات شناختی تجزیه و تحلیل می‌کند تا هویت و اثر انگشت دیجیتالی فرش را تولید کند که این هویت برای هرفرش دستباف کاملا انحصاری و غیر قابل تکرار است و در نهایت بلاکچین روایت و هویت دیجیتالی فرش را در یک سیستم غیر متمرکز ثبت می‌کند، بطوریکه صحت این اطلاعات غیر قابل تغییر بوده و بوسیله اپلیکیشن موبایل قابل راست آزمایی است. 

 

وی با بیان اینکه این سامانه ارزش ذاتی فرش دستباف اصالت دار را تقویت می‌کند، اضافه کرد: اثبات مبدأ تولید فرش توسط اینترنت اشیاء، امکان ادعای مالکیت بر فرش توسط بلاکچین، ایجاد وفاداری در مشتری توسط برنامه تلفن همراه، تأکید بر منحصر به‌فرد بودن با استفاده از پردازش تصویر، تأیید اصــالت و قدمت فرش توسط اثــر انگشت دیجیتالی، افزایش ارزش فرش با ایجاد اعتماد و تهیه روایت و سابقه فرش از جمله ۶ مزیت اصلی این طرح به شمار می‌رود.

 

بر اساس اعلام دانشگاه امیرکبیر، دکتر محمد رحمتی، دکتر مهدی شجری، امیرحسین روشن ضمیر و سروش ضیایی نژاد محققان این پروژه در دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر هستند.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
پوستر
عضویت در خبرنامه
یادداشت
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi