• تاریخ 1399-06-24 16:29:01

  نمایش رقص آفتابگردان در مزارع شهرستان بهشهر

    به گزارش واژه روز، گیاه آفتابگردان با برگ های سبز و گل زرد نمادی از زیبایی طبیعت در هرشهرستان بهشهر است. کشت این گیاه در سال‌های گذشته  از رونق خوبی برخوردار بوده اما چند سالی است به دلیل عدم حمایت از تولید، سطح زیر‌کشت این محصول در استان  به 10هکتار کاهش یافته است. شاید بتوان گفت کاهش سطح زیرکشت آفتابگردان به این دلیل بوده ارقام مناسبی برای کشت این محصول در اختیار کشاورزان قرار نگرفت و یا خرید آن به‌گونه‌ای نبوده که کشت گسترده را در استان شاهد باشیم. در گزارش زیر تصاویری زیبا از این گیاه را در دل  مزارع شهرستان بهشهر می بینیم  
 • تاریخ 1399-06-19 15:36:41

  در آرزوی المپیک

  به گزارش واژه روز به نقل از فارس،محمد مهدی بخشی با یک نقص عضو نادر در ۱۴ اردیبهشت‌ماه سال ۹۴ به دنیا آمد. نام بیماری او آنامولی است که تا روز تولد حتی پزشکان هم علی‌رغم بررسی‌ها و آزمایشات مختلف در دوران بارداری مادرش نتوانسته بودند تشخیص دهند و مادر او بی‌خبر از این نقص، روز زایمان ازشکل نگرفتن استخوان‌های تحتانی پای محمدمهدی شامل دو زانو و انگشتان خبردار شد. دلیل این بیماری مشخص نیست و برخی تاثیر امواج و آلودگی هوا را علت آن می‌دانند؛ اما محمد مهدی و خانواده‌اش بدون توجه به علت، در این ۵ سال زندگی پسرشان با تلاش‌های خود به سراغ حل مسئله رفتند. او در ۱۱ ماهگی تحت عمل جراحی قرارگرفت و بخشی از پاهایش که ناقص رشد کرده بود، قطع شد و بعد از سه ماه دوران نقاهت اولین پروتز پاهای این کودک برای او طراحی شد. این اولین گام برای رویاپردازی‌ها و تلاش‌های خستگی ناپذیر محمدمهدی و خانواده‌اش بود؛ حالا او روز به روز و سال به سال رشد و با استعداد ذاتی و روحیه بالای خود پله‌های ترقی و پیشرفت را سپری کرده است. محمدمهدی در یک سفر خانوادگی در آستانه سه سالگی در تابستان ۹۶به شمال کشور رفته بود که در دریا برای شنا کردن اقدام کرد و نشان داد با بهره‌گیری از توان دستانش می‌تواند نقص پایش را کنار بگذارد و براحتی شنا کند. محمد مهدی می‌گوید: «آرزویش رفتن به پارالمپیک و مدال آوردن برای ایران اسلامی است». این روزها کنار مربی‌اش عباس دیانی سرمربی تیم دو و میدانی معلولان تلاش می‌کند تا بیاموزد و رشد کند تا بتواند در رشته‌های ورزشی معلولین پیشرفت کند. او حتی در رشته شنا نیز تحت آموزش قرار دارد. آموزش زبان انگلیسی را نیز کنار معلمش می‌گذراند؛ این‌ها برنامه‌هاییست که تنها با هزینه و تلاش‌های مربیانش که با دل و جان برای او کار می‌کنند در حال انجام است و این کودک تحت حمایت هیچ نهادی قرار ندارد که اگر این مهم رخ دهد، آرزوی او برای قهرمانی پارالمپیک دست یافتنی‌تر خواهد شد.
 • تاریخ 1399-06-15 11:40:53

  سال تحصیلی غم‌انگیز 1399 در سایه‌ی کرونا

  همیشه مهر یادآور هیاهو و شور شروع مدرسه بود و امسال مدارس در تابستان و بی هیج هیاهو و سروصدایی آغاز شد.
 • تاریخ 1399-06-11 12:58:51

  لباس محلی مازندران جلوه‌ای از طبیعت و رنگ

  کشور ما دارای قومیت‌ها با فرهنگ‌های متفاوتی است که هر قومیت لباس منحصر به خود را دارد.  لباس نشانگر آداب و فرهنگ هر دیار است که متاسفانه امروز کمرنگ شدن اصالت آن را شاهد هستیم. لباس مازندرانی با رنگ‌های شاد خود زبان طبیعت به شمار می‌رود و کاربردی‌ترین نوع این لباس‌ها مختص مردان می‌باشد که بسته به نوع کار (دامداری، کشاورزی) در فصول مختلف دارای طرح و رنگ خاصی است.
 • تاریخ 1399-06-05 10:07:13

  میانکاله پس از آتش‌سوزی

  بهشت پنهان پرندگان بار دیگر در جهنم آتش سوخت و بار دیگر توطئه عوامل انسانی برای به ظاهر تسویه حساب‌های ناتمام، دیواری کوتاه‌تر از میانکاله، پیدا نکرده‌ است؛ میانکاله هر ساله قربانی تکراری جهالت عوامل انسانی، اهمال مدیران و فقدان امکانات می‌شود
 • تاریخ 1399-06-01 11:52:13
  یادداشتی از «مجتبی دهدار» پیرامون دغدغه جدید فرهنگی‌ها

  ما هم مردمانیم

  شبیخون تحریم در چند سال گذشته، مسئولان ما را متوجه این مهم کرد که نمی توان بدون توجه به توان داخلی، نخبگان، جوانان و در یک کلام خودی‌ها، و از طرفی ظرفیت‌های موجود کشور یعنی همین آب و خاک و سنگ و چوب و ... که به مُفت، خام فروشی می کردیم و گاه هبه، مدعی استقلال کشور شد و خیال خام استفاده از مواهب سیاسی و اقتصادی آن را داشت. مشکلات اقتصادیِ همین چند سال گذشته چون بادی در حجاب شعارها خورد و تشتِ وابستگی ما در ساده ترین نیازهای روزمره مان از بام افتاد! هم از این روست که چند سالی است رهبری با نگاه ویژه ای به این مقولات، در انتخاب شعار سال‌های سیاه اقتصاد ما، دست به تعبیرسازی‌های مختلف از واژه‌ی تولید زد.
 • تاریخ 1399-05-29 12:51:54

  سوزاندن کاه مزرعه برنج در مازندران

  به گزارش واژه روز به نقل از ایسنا، اگر در زمان برداشت برنج از شهرهای مازندران عبور کنید، قطعا دود غلیظ به چشمتان میخورد که نفس کشیدن را هم برایتان سخت خواهد کرد و همچنین کشاورزانی را خواهید دید که در کنار زمین نظاره گر آتش گرفتن کاه و کلش زمین خود هستند و یا به شعله‌ور شدن این آتش کمک می‌کنند، کشاورزان برای کشت دوم برنج دست به چنین اقدامی میزنند، اگرچه در این چند ساله جهاد کشاورزی در این زمینه اطلاع‌رسانی کرده و از  مضرات این کار در زمینه از بین بردن غنای زمین و اینکه این باقیمانده برداشت‌داری مواد آلی است که برای حاصل‌خیزی زمین اهمیت دارد، با سوزاندن از بین خواهد رفت و همچنین محیط زیست که با هشدارهای فراوان به کشاورزان و همچنین تعیین جریمه برای سوزاندن کاه و کلش کشاورزان همچنان مجبور به این کار میشوند و زمانی که دلیل اینکار را از کشاورزان جویا میشویم این چنین عنوان می‌کنند که: کارگرانی که برای جمع آوری کاه وکلش از داخل مزارع و بسته بندی و حمل آن به سوی دامگاه ها فعالیت میکنند، به نسبت وسعت زمین‌های کشاورزی کم است و کشاورز نه تنها حاضر است که رایگان این کاه و کلش را در اختیار خریدار قرار دهد، حتی در برخی موارد حاضرند مبلغی را به عنوان دستمزد برای این پاکسازی پرداخت کنند، اما با توجه به فرصت کم برای انجام کشت دوم و آماده سازی زمین برای اینکار مجبور به آتش زدن کاه و کلش زمین خود می‌شوند در صورتی که از مضرات آن باخبرند. دراینجا تصاویر سوزاندن کاه و کلش مزارع برنج شهرهای آمل و فریدونکنار را نشان می‌دهد.  
 • تاریخ 1399-05-25 12:10:53

  قاسمعلی ایرانمنش چهره شاخص فرهنگ و هنر مازندران درگذشت

  قاسمعلی ایرانمنش صبح روز شنبه 25 مرداد 99 بر اثر سکته مغزی در سن 54 سالگی درگذشت.
 • تاریخ 1399-05-08 14:28:43

  ثبت نام وام کرونا برای مراکز فرهنگی بدون بیمه در مازندران تمدید شد

  مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت: شاغلان و مراکز فرهنگی بدون بیمه در مازندران می‌توانند با مراجعه به سامانه اینترنتی کارا برای ثبت نام تسهیلات کرونا اقدام کنند.
 • تاریخ 1399-05-02 13:37:19

  نوروز تبری، مبدا فرهنگی مازندرانی‌ها

  در تقویم بومی مازندرانی‌ها امروز آغاز سال ۱۵۳۲ تبری است، به همین خاطر آنها رسوم و آیین‌هایی برای استقبال از سال نو برگزار می‌کنند.
 • تاریخ 1399-04-29 14:17:58

  ویژه‌برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد مازندران برای آغاز سال نو تبری

  از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران دوم مرداد، آغاز سال 1532 تبری  ویژه برنامه‌های گوناگون فرهنگی و هنری در سراسر استان، با توجه به شرایط کنونی کشور و رعایت پروتکل‌های بهداشتی و بیشتر به صورت مجازی ، برگزار می‌شود.
 • تاریخ 1399-02-23 11:15:58

  تولید ماسک و گان در کارگاه خیاطی

  کارگاه دوخت لباس سنتی خانم اکبری در شهر ساری از زمان شیوع ویروس کرونا و نیاز به ماسک و لباس مورد نیاز کادر درمان، به محلی برای تولید این مایحتاج بهداشتی شده است. این مجموعه یکی از کارگاه های موفق در زمینه تولید لباس محلی است که مدیر آن تلاش کرد در روزهای بحرانی جامعه از امکانات و توان آن برای کمک به جامعه استفاده کند. هر روز صدها ماسک و چند دست گان در این کارگاه تولید و به مراکز درمانی عرضه می شود. عکس: محسن اکبرپور کیاسری
آخرین مطالب
پربازدیدها
پوستر
عضویت در خبرنامه
یادداشت
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi