- مازندران - از فرش دستبافت با طرح «آرش کمانگیر» رونمایی شد

از فرش دستبافت با طرح «آرش کمانگیر» رونمایی شد

تاریخ 06 آذر 1401 ساعت 13:53:11
منبع: واژه‌روز
کد خبر: 002247
نخستین فرش دست بافت با طرح «آرش کمانگیر» از اسطوره‌های افسانه‌ای ایران زمین توسط هنرمند و بافنده آملی در محل نگارخانه استاد زرشناس شهرستان آمل رونمایی شد.
از فرش دستبافت با طرح «آرش کمانگیر» رونمایی شد

به گزارش واژه‌روز، از فرش دست بافت «آرش کمانگیر» اثر منیره نظری با حضور قالی‌بافان، هنرمندان و مسئولان آملی برگزار شد و رونمایی شد.

طرح فرش دست بافت با عنوان آرش کمانگیر نخستین بار در مرکز ملی فرش ایران به نام خانم «منیره نظری» هنرمند و فرش باف آملی نیز به ثبت رسید. منیره نظری طراح این فرش، هدف از این اقدام را شناساندن و معرفی پیشینه تاریخی و فرهنگ کهن شهرستان آمل ونیز هنر ایرانی در تولید و بافت فرش‌های سنتی اعلام کرد.

منیره نظری گفت: این فرش ۳ متری با ۸۶ رنگ طبیعی و شیمیایی و با استفاده از نخ‌های ابریشم به کمک ۵ بانوی فرش باف آملی دیگر به صورت هنرمندانه‌ای بافته شده است. این هنرمند آملی در تشریح نمادهای به کار رفته در این تابلو فرش دست بافت گفت، عکس " آرش کمانگیر" به عنوان تصویر اصلی فرش است و درپشت آن کوه دماوند به همراه اشعاری از شاعران نامدار ایرانی در وصف حماسه‌های آرش کمانگیر سرودند، نقش بسته است.

هنرمند نظری ادامه داد: در حدود یک سال برای طراحی و رنگ آمیزی فرش و بافت آن زمان برده است. بافت فرش جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر این هنرمند آملی که تاکنون در بیش از ۱۵ نمایشگاه بین المللی فرش دست بافت داخلی و خارج از کشور شرکت داشته، تابلو فرش ویژه جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ کشور قطر نیز تولید و بافته است.

وی افزود: فرش جام جهانی پیام آور صلح جهانی بوده و برای بافت آن از نقوش سنتی فرش بهره گرفته شده که شامل اطلاعات اصلی جام جهانی در ادوار گذشته بوده و رنگرزی آن نیز حرفه‌ای و نیمه گیاهی بوده است.

او در تکمیل توضیحات خود گفت: در این تابلو فرش ۳ متری، پرچم ۳۲ کشور شرکت کننده در جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر با همکاری ۵ بافنده فرش آملی بافته و توسط یکی از شرکت‌های داخلی که سفارش دهنده آن بوده، تحویل امیر قطر خواهد شد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آمل ازهنر این هنرمند با هدف شناساندن هنر اصیل این منطقه قدردانی کرده و  اقدام او را والا و ارزشمند برشمرد و گفت: برای حفظ و ماندگار سابقه تاریخی و اصالت فرهنگی هر منطقه، احیای آئین‌ها، رسوم و هنرهای به جای مانده از گذشته‌ها و توجه به افرادی که به هر نحوی اسطوره و نماد شخصیتی برای مردم بودند، باید بازگو و نسل به نسل منتقل شود.

امیر امیرنیا افزود: اثابت شایستگی و توانمندی هنر هنرمندان ایرانی در قالب تولیدات خاص ازجمله فرش دست بافت ایرنای و نمایش آن در آوردگاه جام جهانی که مهمترین رویداد ورزشی بعد از المپیک محسوب می‌شود، ارزشمند و می‌تواند الگویی برای هنرجویان جدید این رشته و دیگر رشته‌ها با توجه به موقعیت زمانی در ارائه کارهای فاخر دیگر باشد.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
عضویت در خبرنامه
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi
سامانه جامع رسانه ها