- مازندران - نخستین کتاب پژوهشی درباره راه‌آهن شمال رونمایی شد

نخستین کتاب پژوهشی درباره راه‌آهن شمال رونمایی شد

تاریخ 24 بهمن 1402 ساعت 21:22:34
کد خبر: 002626
نخستین کتاب پژوهشی درباره راه‌آهن شمال با عنوان مینیاتور شمال به قلم عباس مهدوی با حضور دبیرکل سازمان جهانی گردشگری رونمایی شد
نخستین کتاب پژوهشی درباره راه‌آهن شمال رونمایی شد

به گزارش واژه روز،  نخستین کتاب پژوهشی درباره راه‌آهن شمال با عنوان مینیاتور شمال به قلم عباس مهدوی و به همت نشر (نُت) با حضور دبیرکل سازمان جهانی گردشگری رونمایی شد.

نویسنده کتاب مینیاتور شمال گفت:  کتاب ۱۸۰ صفحه دارد و جزئیاتی جذاب و گفته نشده درباره راه‌آهن شمال که به عنوان بخشی از راه‌آهن سراسری ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده را روایت می‌کند.

عباس مهدوی با بیان اینکه این کتاب پس از سه سال فعالیت پژوهشی درباره راه‌آهن شمال به مرحله انتشار رسید. افزود: کتاب مینیاتور شمال در هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران با حضور زوراب پلولیکاشویلی دبیرکل سازمان جهانی گردشگری رونمایی و به بازار کتاب معرفی شد.

پژوهشگر حوزه گردشگری ادامه داد: مینیاتور شمال در ۸۷ عنوان موضوعی به تشریح جاذبه‌ها، تاریخچه، اجزای مسیر و زیرساخت‌های ریلی، رخداد‌های تاریخی، اطلاعات فنی، معرفی شرکت‌ها و مهندسان سازنده راه‌آهن شمال و برخی جزئیات دیگر درباره این مسیر ریلی زیبا می‌پردازد.

او گفت: علاوه بر محتوای نوشتاری کتاب، حدود ۱۱۰ عکس کمتر دیده شده راه‌آهن شمال از گذشته تا امروز نیز در این کتاب قرار دارد.

نویسنده کتاب مینیاتور شمال ادامه داد : این کتاب را نشر نت تالیف و با قیمت ۱۹۰ هزار تومان به بازار کتاب عرضه  کرده است 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران نیز گفت: در این کتاب وزین جاذبه‌های گردشگری و رویداد‌های پر رمز و راز این مسیر ریلی، وقایع و جاذبه‌هایی که با راه آهن شمال پیوند خورده و درطول مسیر از پنجره قطار قابل مشاهده است، روایت شده است.
حسین ایزدی با بیان اینکه گردشگری ریلی تنها به مجموعه گردش‌هایی است که در آن قطار و راه‌آهن فقط وسیله حمل و نقل است، خلاصه نمی‌شود؛ افزود: فرهنگ و تاثیرات اجتماعی شکل گرفته و هرچه به خط آهن، ایستگاه، تجهیزات و قطار مربوط می‌شود، موضوع اصلی گردشگری ریلی است.
او با اشاره به راه‌اندازی پایگاه استانی میراث جهانی راه‌آهن ایران در سال جاری افزود: راه‌آهن شمال سومین اثر مازندران است که در لیست آثاری جهانی به ثبت رسیده است.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران ادامه داد: وجود پایگاه استانی میراث جهانی راه‌آهن ایران بیشتر جنبه پژوهشی دارد و حفظ، احیا و بازآفرینی این شاهکار و دست ساخته بشری از مهمترین اهداف آن شمرده می‌شود.

ایزدی از افتتاح موزه‌ در کنار این پایگاه‌ در آینده نزدیک خبر داد و گفت: امیدواریم شاهد رونق گردشگری ریلی در راه‌آهن شمال و تحقق اهداف مهم تعریف شده در این خصوص باشیم.

لازم به ذکر است: نشر نُت به‌عنوان ناشر تخصصی فرهنگ و هنر و با همراهی هنرمندان، فرهیختگان و فرهنگ‌دوستان از سال 1396 فعالیت خود را آغاز کرد. نُت می‌کوشد تا آثار ارزشمند و برگزیده را از میان انبوه آن‌چه در جامعه‌ی امروزین با عنوان کتاب و کالای فرهنگی ارزش‌گذاری می‌شود دست‌چین و آن‌گونه که بایسته و شایسته است منتشر کند.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پوستر
عضویت در خبرنامه
گزارش
یادداشت
گفت و گو
logo-samandehi
سامانه جامع رسانه ها