- مازندران - «طفلی به نام شادی»‌ متولد شد

آخرین کتاب «محمدرضا شفیعی کدکنی» پس از 23 سال منتشر شد

«طفلی به نام شادی»‌ متولد شد

تاریخ 20 خرداد 1399 ساعت 14:07:38
منبع: واژه روز
کد خبر: 000718
 «طفلی به نام شادی»، کتابِ تازه‌ی «محمدرضا شفیعی کدکنی» یک هفته پس از انتشار به چاپ دوم رسید.
«طفلی به نام شادی»‌ متولد شد

 

 

به گزارش واژه روز، کتابِ تازه‌ی «محمدرضا شفیعی کدکنی» - شاعری بزرگ که موسیقی ایران نیز بهره‌ها از او برده است- با نام «طفلی به نام شادی» در حالی منتشر شد که پس از یک هفته به چاپ دوم رسید. این اثر مجموعه اشعار سال‌های ۷۶ به بعد این شاعر و پژوهشگر است.

عنوان کتاب از نام یکی از سروده‌های شفیعی کدکنی انتخاب شده است:

طفلی به نام شادی، دیری است گم شده است
با چشم‌های روشن براق
با گیسویی بلند به بالای آرزو
هر کس ازو نشانی دارد ما را کند خبر
این هم نشان ما:
یک سو خلیج فارس
سوی دگر خزر

این اولین مجموعه شعری شفیعی کدکنی است که پس از 23 سال منتشر شده است. علاقه‌مندان به آثار شفیعی کدکنی در این سال‌ها عمدتاً مخاطب آثار او در حوزه تصحیح و شرح آثار کلاسیک ادبی مانند «تذکرة‌الاولیا» و «این کیمیای هستی» بوده‌اند.
«طفلی به نام شادی» شامل پنج دفتر شعری شفیعی کدکنی با عناوین زیر همین آسمان و روی همین خاک، هنگامه شکفتن و گفتن، از همیشه تا جاودان، شیپور اطلسی‌ها و در شب سردی که سرودی نداشت است.

 


در مقدمه‌‌ای از این کتاب می‌خوانیم: نخستین شعر مجموعه «زمزمه‌ها» در  کتاب «آیینه‌ای برای صداها» محصول 1337 است. همان که امروز در میان جوانان شهرت بسیار یافته است: «تمام آرزوهای منی، کاش، یکی از آرزوهای تو باشم» و آخرین شعرهایی که درین مجموعه تاریخ دارند، مربوط به همین چند سال اخیرند.
 
بعضی از این شعرها محل سروده شدن‌شان در زیر شعر تعیین شده است؛ مثلاً آکسفورد یا پرینستون یا لیدن یا توکیو.ولی بسیاری از آنها محل سروده شدن ندارند و احتمالاً مربوط به همان سرزمین‌ها است. فضای شعر و اقلیم طبیعی و درخت‌ها و گل‌هایش گواه است برین امر.
قبلاً نشر سخن دو مجموعه آیینه‌ای برای صداها (هفت دفتر شعر منتشر در سال‌های پیش از انقلاب) و هزارهه دوم آهوی کوهی (اشعار 56 تا 76) را از او منتشر کرده بود.

 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.
آخرین مطالب
پربازدیدها
پوستر
عضویت در خبرنامه
یادداشت
گزارش
گفت و گو
logo-samandehi